Uziemienie szpilkowe

Uziemienia elektrostatyczne są szalenie ważnym faktem w przemyśle i transporcie łatwopalnych alkoholi również innych substancji, jak ciecze czy proszki. Kiedy ładunek elektrostatyczny montuje się w otoczeniu łatwopalnych materiałów, powstają zagrożenia.

Rokrocznie w całej Europie dociera do ponad 400 wypadków spowodowanych dokładnie tymi działaniami. Zapłony, pożary, a nawet wybuchy to wcale realne niebezpieczeństwo, którego osobę ma jakikolwiek zdrowo myślący gość oraz inwestor w sferze.

Tutaj z uwagą przychodzą nam mechanizmy a style uziemień elektrostatycznych. Ich reagowanie w zasadzie prowadzi się do połączenia zagrożonych elementów niskooporowym przewodem do celu uziemienia przy pomocy odpowiedniego zacisku. Na zbytu istnieje duża liczbę ich rodzajów - kleszczowe, przykręcane śrubami, mocowane w jednej obudowie pojemnika. Bardziej zaawansowane systemy pozwalają oraz na monitorowanie uziemienia w okresie rzeczywistym. W powiązaniu z drugimi urządzeniami potrafią nie doprowadzać do dozowania towaru lub pracy nad nim w przypadku zaistnienia kłopotów z uziemieniem. Niektóre metody fizycznie blokują taką okazję, zamykając zawór czy wlew, co stanowi kosztowne w sukcesie awarii współpracujących urządzeń lub prób obejścia zabezpieczeń. Tego typu rozwiązania powszechnie łączy się przy cysternach kolejowych i drogowych.

Dość częstym problemem stosowania zacisków na urządzeniach wykonywających z lakierami, farbami, rozpuszczalnikami czy żywicami jest trudny do wszelkiego ograniczenia proces pokrywania się powierzchni materiałem. Pewno wtedy zrobić warstwę izolującą uziemienie elektrostatyczne "electrostatic earthing", częściowo bądź całkowicie negując jego skuteczność. Dotyczy toż nie tylko urządzeń, ale także pojemników i zbiorników przeznaczonych do przechowywania w/w materiałów.