Urzadzenie diagnostyczne texa

Czym jest kolposkop?

Kolposkop to jeszcze bardziej atrakcyjne urządzenie diagnostyczne znajdujące zastosowanie podczas badań ginekologicznych. Jest ono wyspecjalizowanym narzędziem, które dzięki połączeniu wysokiej klasy układu optycznego ze dodatkowym współosiowym oświetleniem daje możliwość dokładnego zbadania intymnych części ciała kobiet, narażonych na zaatakowanie przez groźne schorzenia. Za pomocą kolposkopu można otrzymać nawet 400-krotne powiększenie obrazu.

Kolposkop i jego użycie

Kolposkop uzyskuje się do kolposkopii, czyli badania powierzchni szyjki macicy wraz z kanałem, a dodatkowo pochwy i sromu w końca wykrycia zmian, które mogłyby informować o przedklinicznych postaciach raka szyjki macicy. Szacuje się, że dokładność diagnozy wykonanej przez kolposkop wynosi od 79 do niemal 97%, w zależności od jego rodzaju.

Jak robi badanie kolposkopowe?

Kolposkopia jest bezbolesnym badaniem prowadzonym gdy pacjentka spoczywa na fotelu ginekologicznym. Na jednym początku badania lekarz zakłada pacjentce specjalny wziernik samotrzymający, który umożliwia uwidocznienie pochwowej części szyjki macicy. Po jego zamocowaniu, do pochwy stosowany jest wziernik o przezroczystych ścianach, za pomocą którego przygląda się ściany pochwy i wielkość szyjki macicy w dobrym powiększeniu, przy dużym oświetleniu. Kolposkop za pomocą kamery umożliwia rejestrowanie pytania i badanie go na specjalnym ekranie, a także zapisywanie i dawanie dla pacjentki, jak także do celów przygotowania dokumentacji medycznej i dania diagnozy.