Choinka 4x4 zamosc

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie słucha to wątpliwości. Wszyscy albo przed świętami, bądź w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej więcej ciastka także drugiego rodzaju słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która istnieje historia choinki i dlaczego jest naprawdę obowiązująca w świątecznej tradycji?

Jest wiele teorii, które rozmawiają o tym, skąd przyjęła się tradycja świątecznego drzewka. Odpowiadam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Jednakże w kilka bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w czasie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie kierując się do nauk, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne złączenie się człowieka z Bogiem. Zwyczaj ten szybko rozpowszechnił się na cały świat. Można wtedy powiedzieć, że dziś nie lecz w Polsce, ale jeszcze również kolejnych krajach Europy również w Ameryce na święta ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty dokumentu i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą jedynie na odległości ostatnich 30 lat można dostrzec dużą przeróbkę w popularności choinkowej. Tak więc, były bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były własnoręcznie wykonane łączone ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak ważna się łatwo domyślić, nie trudno było kiedyś o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby istniały w głównej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, i jako dodatek istniały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które chowały być wiązane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wzorów oraz kolorów świątecznych ozdób jest pełna do określenia, zawsze w decydującej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz zieleni, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż kiedy mężczyzny, była nowości w grupie trendów zajmujących jej przystrajania. A nie poprawiłoby się to, iż od czasu ubrania ważnej w sprawie choinki przez Luthera, sposób ten znacznie mocno zakorzenił się w kulturze świątecznej również posiadajmy okazję, że nieprędko przeminie.