Badanie plodnosci faceta

Badanie płodności u mężczyzn polega przede ludziom na pytaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest zasadniczym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które płyną z jajek i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem badania są więc plemniki.

Kiedy powinno zrobić się badanie?Pytanie to powinno się przeprowadzić w punkcie, gdy po czasie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez względu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je zrealizować i po innego typie obrazach w okolicy krocza a po leczeniu guza jądra.

https://www.tessa.eu/product/przepustnice-motylkowe/

Przed badaniemPrzed dołączeniem do badania muszą stać spełnione pewne standardy. Negatywnie na sukces mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi czas abstynencji płciowej (próbka powinna stać otrzymana w momencie 2-7 dni z stosunku), przebyte choroby (szczególnie te, którym towarzyszyła podwyższona temperatura), a i nadużywanie alkoholu. Próbka do poszukiwania powinna również zostać podana w właściwi sposób.Badanie nasienia polega na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich energię i ruchliwość). Dodatkowo znajduje się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem polecane są oraz inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW ocenie niepłodności u mężczyzn zajmuje się i różnego typu badania hormonalne. Sprawdza się m.in. poziom wolnego i wszystkiego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności mogą być wyjątkowo wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Sprawdza się to doświadczenia na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Jest to tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Oznacza ono rozwiązanie mieszania się przeciwciał z plemnikiem. Pragnie stanowić ich tak znacznie wielu, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności często są i nowego rodzaju infekcje. W charakterze ich wykluczenia realizowane są badania mikrobiologiczne.