Badanie nasienia zagan

Badanie płodności u ludzi polega przede wszystkim na badaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest fundamentalnym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które wypływają z założeń i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem pytania są więc plemniki.

Jak powinno odbyć się badanie?Badanie to powinno się dokonać w momencie, gdy po czasie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez sensu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je przeprowadzić również po drugiego sposobie urazach w miejscowości krocza a po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed przystąpieniem do badania muszą stać wykonane pewne standardy. Negatywnie na wynik mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi okres abstynencji płciowej (próbka powinna stać dostana w sezonie 2-7 dni od stosunku), przebyte choroby (szczególnie te, którym prowadziła podwyższona temperatura), a także nadużywanie alkoholu. Próbka do poszukiwania powinna także zostać wręczona w dogodni środek.Badanie nasienia liczy na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich moc i ruchliwość). Dodatkowo wydobywa się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem proponowane są oraz inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW ocenie niepłodności u ludzi poleca się i różnego rodzaju badania hormonalne. Bada się m.in. poziom wolnego i całkowitego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności potrafią być wyjątkowo wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Bada się wówczas pytania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Istnieje więc tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Nazywa ono twórz składania się przeciwciał z plemnikiem. Wymaga żyć ich naprawdę znacznie wielu, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności niejednokrotnie są też innego sposobu infekcje. W charakteru ich usunięcia przeprowadzane są badania mikrobiologiczne.